Sıkça Sorulan Sorular

G-besin Nedir?

G-besin, Türkiye’nin ilk ve tek doğurganlık ve üreme sağlığı destekleyici fonksiyonel gıdasıdır. Gebelik olasılığını %85’e kadar artırdığı ispatlanan Harvard Üreme Diyeti doğrultusunda geliştirilmiştir. Gebe kalma olasılığınızı desteklemenin bilimsel ve doğal yoludur.

 • Gebe kalma olasılığını artırır.
 • Sağlıklı gebelik için gerekli fizyolojik zemini hazırlar (Gebelik öncesi beslenmenin doğacak bebeğin sağlığını çocukluk çağı boyunca destekliyor olduğu gerçeği Harvard Üreme Diyeti araştırmasının bulguları arasındadır).
 • IVF (Tüp bebek) gibi yardımcı üreme tekniklerinin başarı şansını destekler.
 • Üreme sağlığını yaşlanmaya karşı korur.

G-besin, bir ilaç ya da gıda takviyesi değildir. Tamamen doğal bileşenlerden oluşan bir gıdadır. Gıda takviyeleri toz, hap, sandoz, damla, kapsül gibi formlarda olurlar. Kimyasal içerirler. Yan etkileri, toksisite (zehirleme) riskleri olabilir. G-besin ise sadece doğal besin ve süper besinlerden oluşan bir gıdadır. Takviye değildir.

Fonksiyonel Gıda Nedir?

Vücudun temel besin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde insan fizyolojisi ve metabolik fonksiyonları üzerinde ilave faydalar sağlayan, böylelikle hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada etkinlik gösteren gıdalar veya gıda bileşenleridir. Kısaca; sağlık faydası sunan gıdalar.

Süper Besin Nedir?

İnsan sağlığı için faydalı besin değerlerini diğerlerinden çok daha fazla içeren gıdalara süper besin denmektedir.

Örneğin: Brezilya fındığı. Brezilya fındığı dünyanın en çok selenyum içeren besinidir. Sadece bir tanesi tüm günlük selenyum ihtiyacınızı karşılamaya yeter (Brezilya fındığı G-besin’in içeriklerinden biridir.)

G-besin tüp bebek tedavisi görenler, görecek olanlar için de uygun mudur?

G-besin tüp bebek beslenmesi için ideal bir çözümdür. Tedavi öncesinde, tedavi esnasında ve transfer sonrasında tüketilebilir. Yumurta toplama işleminin 90 gün öncesinden başlayarak yediğiniz her şey yumurta kaliteniz üzerinde etkilidir. Dolayısıyla tedaviden ne kadar önce başlarsanız o kadar iyi olacaktır.

G-besin Ne Anlamda İlk ve Tek?

G-besin, Türkiye’nin ilk ve tek doğurganlık ve üreme sağlığı destekleyici besinidir. Fertilite destekleyici tozlar, takviyeler, bitkisel karışımlar bulunmaktadır ancak gıda/besin formunda, tamamen doğal olan, gereken besin değerlerini gıda formunda sunan G-besin’den başka bir doğurganlık destekleyici ürün yoktur. Yurt dışında benzer ürünler vardır ancak G-besin’in içerik zenginliği ve pratik besin blokları (lokmalar) şeklindeki sunumu dünyada da bir ilktir.

G-besin aynı zamanda Türkiye’nin Arı Sütü ve Brezilya fındığı içeren, 19 bileşenli ilk ve tek besinidir. Bu besin değerlerine sahip bir başka ürün yoktur.

G-besin’in İçeriğinde Neler Var?

İçeriğimizde toplam 19 doğal bileşen bulunmaktadır. Bu içerik zenginliği de Türkiye’de ilk ve tektir.
* Süper besinler kalın harflerle yazıldı.

 • Çiğ Brezilya fındığı
 • Arı sütü
 • Maca (Maka) kökü tozu
 • Keten tohumu
 • Kuinoa (Kinoa)
 • Chia (çiya)
 • Kuru yaban mersini (Blueberry)
 • Kuru turna yemişi (Cranberry)
 • Çiğ yer fıstığı
 • Çiğ badem tozu
 • Çiğ ceviz içi tozu
 • Susam
 • Kırmızı mercimek unu
 • Ay çekirdeği
 • Kabak çekirdeği
 • Beyaz nohut
 • Kuru havuç unu
 • Toz tarçın
 • Bal
 • Vitaminler ve Mineraller - G-besin; B5, B6, B7 (Biotin), B9 (Folat/Folik Asit), Çinko, Demir, Selenyum, Magnezyum, Kalsiyum, Selenyum ve Potasyum kaynağıdır.
 • Bitkisel Protein Kaynağı kaynağıdır
 • Yüksek değerde Omega-3 ve lif içerir

G-besin, tüm bu besin değerlerini, Bakanlığın kaynak beyan etmek için belirlediği seviyelerde ve üzerinde içermektedir. G-besin, doğurgan beslenmek için gerekli besin değerlerini, dengeli miktarda ve doğru kaynaklardan sağlar. Örneğin: Aldığınız demirin sadece meyve ve yemişlerden alınabilen “heme olmayan demir” olması gerekmektedir. G-besin, heme olmayan demir kaynağıdır. G-besin’in içeriğinde, tüm değerler için, benzer şekilde, doğurgan beslenmek için doğru olan besin içerikleri kullanılmıştır.

G-besin Şeker İçeriyor mu?

G-besin’in içeriğinde İLAVE ŞEKER YOKtur. Meyve ve bal içeriğinden gelen doğal şeker vardır.

G-besin Pahalı mı?

G-besin, içeriğine göre son derece ekonomik bir üründür. Sadece içeriğindeki süper besinleri tek tek satınalmak isteseniz bile hem zaman hem de maliyet bakımından çok daha yüklü olacaktır. Takviye, toz, bitki değil 19 bileşenli, katkısız gıdadır. İçeriğinde peynirsuyu altı tozu, protein konsantresi gibi bileşenler dahi yoktur. Saf besindir.

G-besin Alerji Yapabilir mi?

G-besin doğal bir gıdadır. Katkı ve kimyasal içermez. Bileşenindeki susam, fıstık, badem, brezilya fındığı ve cevize alerjisi olanlar olabilir. Bunlar genel alerjenlerdir, ürünümüzle bir ilgisi yoktur. Ambalaj üzerinde Bakanlık yönetmeliğinin gerektirdiği, her gıda da olduğu gibi alerjenler koyu olarak işaretlenmiştir. İçeriklerimizden birine alerjiniz varsa G-besin tüketmemelisiniz.

G-besin nerede üretiliyor?

G-besin, Annebar firması için Koç Holding bünyesindeki Divan Taşdelen Fabrikası’nda üretilmektedir. Ürünün 9 ay süren Ar-ge çalışmaları da yine Divan’ın üretim tesislerinde, gıda mühendisleriyle birlikte gerçekleştirilmiştir.

Divan üretim tesislerine giren her gıda ve/veya gıda bileşeni çeşitli sertifikalara sahip olmak zorundadır. Dolayısıyla içeriğimizdeki her gıda bu sertifikalara sahiptir. G-besin, en yüksek standartlarda, mükemmel sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretilmektedir. Covid güvenli sertifikası da bulunmaktadır.

Ürün Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı mı?

Gıda ürünleri, Sağlık Bakanlığı değil T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. G-besin gıda takviyesi ya da ilaç değildir. Eczane ürünü değildir. Fonksiyonel besindir. G-besin T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı bir üründür.

Kutu açıldıktan sonra ürün ne kadar taze kalır? Nerede saklamalıyım?

G-besin blokları, özel sarı ambalajları sayesinde, açılmadıkları sürece tazeliklerini üretim tarihinden itibaren 12 ay boyunca korurlar. Açılan G-besin bloğunun 24 saat içerisinde tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

G-besin’i buzdolabında değil bakliyatlarınız gibi kuru ve serin yerlerde saklamanızı öneriyoruz (Kiler, mutfak dolabı gibi). Buzdolabında saklandığında ürünün niteliğinde bozulma olmaz ancak formunda kurumalar olabilir. Bu kuruma, damak tadınızı etkileyebilir.

G-besin’in içeriğinde herhangi bir katkı maddesi veya uzun süre dayanması için kimyasal ve kimyevi maddeler var mıdır?

Hayır hiçbir katkı maddesi yoktur. G-besin blokları özel sarı ambalajlarda paketlenmiştir. Bu paketler hem taşıma ve tüketme kolaylığı sağlar (tüketicilerimiz yanlarında taşıyıp diledikleri yerde ve saatte tüketebilirler) hem de ürünün tazeliğini 12 ay boyunca korumasını sağlar.

Ürünün bilimsel desteği nedir / Nasıl fayda sunuyor?

G-besin, Harvard Üniversitesi’nin, dünya çapındaki en kapsamlı ve saygın doğurganlık araştırması olan Harvard Nurses’ Health Study / The Fertility Diet doğrultusunda geliştirilmiştir. Türkiye’de Üreme Diyeti adıyla bilinen bu çalışma tam 30 yıl sürmüştür. 18.555 kadın hemşire; diyetleri, aktivite durumları, yaşam tarzları, hamile kalma sorunları, doğurma oranları ve düşükler gibi veriler üzerinden takip edilmiştir.

Beslenmeyle ilgili birçok araştırmanın birbirleriyle çeliştiğini görebilirsiniz. Bunun sebebi bu araştırmaların genelde az sayıda gönüllüyle ve verdikleri bilgilerin doğru olduğu varsayılarak yapılmasıdır. Çalışmaların süresi de aylarla ölçülmektedir. Harvard’ın doğurganlık araştırması son derece farklıdır. Bu çalışma tam 30 yıl sürmüştür.

Doğru, hassas ve tam bilgi vermenin bilimsel araştırmalar için önemini bildikleri için sadece hemşirelerle çalışılmıştır. Gebe kalmaya çalışan kadınlara sorular sorarak değil, 18.555 kadın hemşire, doğurganlık çağları boyunca takip edilerek yapılmıştır. Böylece taraflı, önyargılı bir hafızayla bilgi vermelerinin önüne geçilmiştir.

Örneğin: Hamile kalamayan bir kadın mesela kahve içmesinin bunda etkili olduğunu düşünüyorsa, farkında bile olmadan kafein tüketimiyle ilgili abartılı bilgiler verebilir. Zararsız olduğunu düşündüğü besinleri atlayabilir. Harvard, kadınları daha gebe kalmaya karar bile vermeden önce takip etmeye başlayarak bu hata olasılıklarını elemiştir.

Çalışmanın sonucunda Harvard Üreme Diyeti ortaya çıkmış ve doğurgan beslenmenin, özellikle sebebi bilinmeyen ve ovülasyon kaynaklı sorunlarda gebe kalma olasılığını %85’e kadar artırdığını ortaya konmuştur. Doğurgan beslenme, hiçbir sorun yaşanmıyorsa da gebe kalma olasılığını artırmaktadır. Sağlıklı gebelik için gerekli fizyolojik zemini hazırlamakta ve doğacak bebeğin çocukluk çağı sağlığını, anne adayı henüz hamile kaldığını bile anlamadan, en başından, ilk hücreden itibaren desteklemektedir. 30 yıl süren Harvard araştırması tüm bu verileri teyit etmiştir.

G-besin Harvard Üreme Diyeti doğrultusunda geliştirilmiştir. Her gün almanız gereken besin değerlerini ve tüketmeniz gereken besinleri; dengeli, lezzetli ve pratik bir formda sunar. Biz buna anneliğe giden en kısa ve keyifli yol diyoruz.

Doğurgan Beslenme / Üreme Diyeti nedir? Sağlıklı beslenme midir?

Doğurgan beslenme son derece sağlıklı bir beslenmedir ancak her sağlıklı beslenme şekli doğurgan değildir. Doğurganlığınızı artırmak için belirli vitamin, mineral ve besin değerlerini, belirli miktarda ve formda yine belirli besin gruplarından almanız gerekmektedir. Örneğin her gün sadece bitkisel kaynaklardan almanız gereken bir protein miktarı bulunmaktadır. Demiri yine her gün “heme olmayan” yani meyve ve yemişlerden gelen demir olarak almanız gerekmektedir. Folik asit kullanıyorsanız bile folatı ayrıca besinlerden, gıda yoluyla almanız önemlidir. Çinko ve selenyum gibi mineralleri besinler yoluyla almanız gerekmektedir.

G-besin, her gün, hangi değeri, hangi besinden, ne miktarda almalıyım diye hesaplamadan, bulunması zor ve pahalı süper besinleri arayıp satın alma zorluğu yaşamadan doğurgan beslenmenizi sağlar. Üstelik son derece lezzetlidir. Doğurgan beslenmenin en pratik, kolay ve keyifli yoludur.

Gıda takviyesi kullanıyorsam G-besin’e yine de ihtiyacım var mı? Ya da tam tersi G-besin kullanıyorsam da gıda takviyesi kullanmalı mıyım?

G-besin gebelik öncesi almanız gereken birçok farklı vitamin ve minerallerin (Çinko, demir, selenyum, biotin, folat, e vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum vb.) dışında bitkisel protein, Omega 3 ve lif kaynağıdır. Böyle bir gıda takviyesi yoktur. Bu değerleri, dengeli biçimde ve istenen formda, bir gıda takviyesinden almanız mümkün değildir. G-besin’in yerine / alternatif olarak kullanabileceğiniz bir gıda takviyesi yoktur. Olamaz. G-besin’in geliştirilme amacı bu değerleri bir arada ve doğal yollarla almanızı sağlamaktır.

Folik asit ve demir gibi gıda takviyelerini alıyor olabilirsiniz. Birçok doktor gebelik öncesi bunları tavsiye etmektedir. Harvard Üreme Diyeti, bunların ayrıca besin yoluyla, doğal olarak alınmasının fark yarattığını ortaya koymuştur. G-besin demir ve folatın da doğal kaynağıdır. Kullandığınız, doktorunuzun tavsiye ettiği takviyeler varsa bırakmayın, kullanın. G-besin tüketimiyle ilgisi yoktur. G-besin takviye değil gıdadır. Takviyelerle birlikte tüketilebilir. Takviyelere rakip ya da muadil değil, doğurganlığınızı artırmanın doğal ve bilimsel bir yoludur.

G-besin’i çocuklar tüketebilir mi?

G-besin yetişkinler için bir üründür. Çocuklar için tehlikeli, toksik vb. bir etkisi yoktur ama sonuçta yetişkin gıdasıdır. Çocuklara yönelik bir ürün değildir.

Önerilen tüketim miktarı ve süresi nedir? Hangi paketi almalıyım?

İdeal tüketim günde 3 adet G-besin bloğudur. Farklı miktarlarda tüketmek isterseniz de günde 2 adedin/ haftada 1 kutunun altına düşmemenizi öneririz. Önerilen azami tüketim ise günde 5 adettir. Bu tavan miktar; günlük kalori alımı, dengeli beslenme ve uzun vadede bıkkınlık yaratmama gibi etkenler üzerinden tavsiyemizdir. Yoksa doz aşımı, toksisite vb. riskler asla yoktur. G-besin, doğal bileşenlerden oluşan bir gıdadır.

G-besin bloklarını günün herhangi bir saatinde, dilerseniz ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Günlük tüketiminizi tek seferde ya da günün ayrı saatlerinde yapabilirsiniz.

Üreme sağlığı ve yumurta kalitesi için 90 gün çok belirleyici bir süredir. G-besin de en yüksek faydayı 90 gün tüketimde sunmaktadır. 90 gün tüketim bir şart- koşul değildir. Maksimum fayda için ideal olan süredir. Bütçenize, mevcut beslenme alışkanlıklarınıza, doktorunuzun / diyetisyeninizin tavsiyesine ya da kişisel tercih ve arzunuza göre farklı süre ve miktarlarda da tüketebilirsiniz. Her durumda sağlığınız ve doğurganlığınız kazanacaktır.

G-besin’i, yumurta dondurma işlemine hazırlık için de tüketebilir miyim?

Elbette. G-besin yumurta toplama işlemine hazırlık için alabileceğiniz en doğal destektir. İşlemden 90 gün öncesinde başlamak idealdir. Ancak zaman kısıtlaması var ise işlem gerçekleşene kadar mümkün olan süre boyunca tüketilmesi de fayda sağlayacaktır. Sonrasında genel üreme sağlığı için devam edilebilir.

G-besin’in tadı nasıl?

G-besin, sıkılmadan, kolaylıkla ve keyifle doğurgan beslenmeniz için tasarlanmıştır. Ar-ge çalışmalarında, besin değerleri kadar her gün tüketebileceğiniz lezzette olmasına da odaklanılmıştır.

G-besin’i neden 90 gün tüketmemiz öneriliyor? Daha kısa süre kullanırsam fayda göremez miyim?

Üreme sağlığı ve yumurta kalitesi için 90 gün çok belirleyici bir süredir. G-besin de en yüksek faydayı 90 gün tüketimde sunmaktadır. 90 gün tüketim bir şart- koşul değildir. Maksimum fayda için ideal olan süredir. Bütçenize, mevcut beslenme alışkanlıklarınıza, doktorunuzun / diyetisyeninizin tavsiyesine ya da kişisel tercih ve arzunuza göre farklı süre ve miktarlarda da tüketebilirsiniz. Her durumda sağlığınız ve doğurganlığınız kazanacaktır.

G-besin’in Hamile Kalmamda Etkisi Ne Kadar Olacaktır?

Gebe kalmada cinsel ilişki sıklığından sigara kullanımı ve strese kadar birçok faktör etkendir. G-besin tek başına bir çözüm, tedavi ya da gebe kalma garantisi değildir. Dünya üzerinde bu garantiyi verebilecek hiçbir yöntem yoktur. Ancak cerrahi müdahale gerektiren bir sorununuz (örneğin fallop tüplerinin tıkalı olması) yoksa, G-besin, gebe kalma şansınızı artırmanın etkili ve doğal bir yoludur. Sebebi bilinmeyen ve ovülasyon kaynaklı gebe kalma sorunlarında %85’e kadar etkili olduğu ispatlanan Harvard Üreme Diyeti doğrultusunda geliştirilmiştir. Uzun süreli (90 gün) G-besin tüketimi, günde 1 saat yürüyüş yapmak, trans yağlar ve gazlı içecekleri beslenmenizden çıkarmak gibi aksiyonlarla birleştirildiğinde azami fayda sağlanacaktır.

Gebe kalmada döllenme olasılığı kadar embriyonun tutunma ve yuvalanma süreci de önemlidir. Birçok anne adayı daha gebe kaldığını bile anlamadan sağlıksız gelişen embriyoyu kaybetmektedir. G-besin gebeliğin sağlam ve sağlıklı bir temelde başlamasına ve sürmesine katkıda bulunur. Gebelik öncesi tüketildiğinde, gebelik ve bebek sağlığını, anne adayı daha hamile kaldığını bile anlamadan, en başından, embriyodan itibaren destekler.

G-besin’i eşim de kullanmalı mı? Erkekler de tüketebilir mi?

Gebelik çiftlerin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir eylemdir. Ancak bu süreçte erkek sadece sperm sayısı, hızı ve kalitesiyle etki ederken kadının hormon dengesi, yumurta ve rahim sağlığı gibi birçok etken vardır. Fetüsün oluşumu ve tutunması kadının fizyolojik sağlığıyla daha yakından ilgilidir. O yüzden kadınların doğurgan beslenmesi ayrıca önem taşır. G-besin öncelikli olarak kadınların fizyolojileri için tasarlanmıştır. Ancak G-besin’in içeriğinde erkeğin sperm hızını, kalitesini ve cinsel sağlığını da destekleyen gıda bileşenleri de bulunmaktadır. Eşinizle beraber tüketmeniz şart değildir ancak faydalı olacaktır.

Genel sağlığıma faydası var mı?

Evet. G-besin’in içeriği çok önemli vitaminler, mineraller, Omega 3 ve lif doludur. Genel sağlığınız için tüketebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biridir. Nihayetinde amacı, vücudunuzun genel sağlığını bebeğin gelişi için desteklemektir.

Şu an gebe kalmayı düşünmüyorum ama ileriye faydası olur mu? Doğurganlık yıllarımı uzatır mı?

G-besin, üreme sağlığının yaşlanmaya karşı korunmasında etkili olan Harvard Doğurganlık Diyeti doğrultusunda geliştirilmiştir. Doğurganlık çağınız boyunca senede bir kere 90 günlük tüketim tavsiye ediyoruz.

G-besin eczanelerde satılıyor mu?

G-besin bir ilaç ya da takviye değil gıda ürünüdür. Şu an için eczane operasyonumuz bulunmamaktadır. G-besin’i online olarak web sitemizden, Trendyol ve N11 mağazalarımızdan satın alabilir; 0850 888 86 49 no’lu Çağrı Merkezi/ Whatsapp hattımızdan ve Instagram hesabımızdan DM aracılığıyla kapıda nakit ödeme ve havale seçenekleri ile sipariş edebilirsiniz.

Siparişim ne zaman gelir?

Saat 16:00’a kadar vermiş olduğunuz siparişler aynı gün, bu saatten sonra verdiğiniz siparişler ise ertesi gün hazırlanıp kargoya teslim edilmektedir. Teslimat süresi ortalama 3 iş günüdür.

Ürün hasarlı geldi ne yapmalıyım?

Ürünü koruyan sarı ambalajıdır. Kutunun zarar görmüş olması ürünün niteliğini etkilemez. Yine de kabul etmek istemiyorsanız tutanak tutturup ürünü almayabilirsiniz. Bu durumda tarafınıza yeni ürün gönderilecektir. Ürün değişiminin kaç gün süreceği stok durumuna göre değişiklik gösterecektir. Konuyla ilgili bilgilendirme tarafınıza sms ve e-mail yoluyla yapılacaktır.

DİKKAT: Tutanak tutturmamanız durumunda, ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.